Bakır Kablo Kategorileri - Kuleli Bilişim

0312 442 58 49 info@kulelibilisim.com.tr
Sayfaya git
Bakır Kablo Kategorileri
Çeşitli metallerden yapılmış birçok kablo türü olmasına rağmen, ağların çoğunda bakır kullanılır; çünkü bakırın elektrik akımına karşı olan düşük direnci sinyallerin daha uzağa taşınmasına olanak verir. Bu sebepten, ağ uzmanları bazen kablo yerine bakır terimini kullanmayı tercih ederler.
Yapısal kablolama çözümlerinde kullanılan bakır data kabloları kategoriler ile tarif edilir. Bir kablolama çözümünün kategorisi veri aktarım hızını belirler. Uluslararası standartların belirlediği data hız aktarım ;

Niteliklerine Göre Kablolar
CAT 3 kablolama – yaygın olarak ses iletiminde kullanılırlar 1990 larda 10Mbit/ps hızında kullanılıyordu.
CAT 5 kablolama - Kategori 5, 100Mbit/s Ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyen açık ve esnek bir alt yapı sağlar. 1994 den sonra yaygın kullanılan kablo tipiydi.
CAT 5e kablolama - Yerel ağlar (LAN) için ve 1000Mbit/s hızına kadar destek (Gigabit Ethernet) verir.
CAT 6 kablolama - Daha yüksek performanslı (250-350Mhz) kablolama sistemleri sağlar. Şu anda 1 Gigabit'e kadar desteklemesine rağmen, gelecekte daha yüksek hızları destekleme potansiyeli vardır.
CAT 7 kablolama - Tamamen 'shieled' yapıdadır ve 600MHz'i destekler. Cat 5/6'ya göre iki katından daha fazla bant genişliği sağlar.

Fiber Optik kablolama-
Gigabit Ethernet (1000Mbit/ps) ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri dahil, yüksek hızlı fiber transmisyon sistemleri için uygundur. Multimode, Singlemode ve OM1, OM2, OM3 ve OS1 gibi ikinci jenerasyon fiberler kullanılır.
Web sayfa'ya geri dön